Tanulmányok
2008.12.--2014.06. Ph.D., I. Fizikai Intézet, Kölni Tudományegyetem, Köln, Németország
Disszertáció címe: Fotodisszociációs felhôk fizikája és kémiája az NGC 3603-ban
Fô témavezetô: Prof. Dr. Jürgen Stutzki
Másod-témavezetô: PD. Dr. Markus Röllig
2003.09.--2006.06. M.Sc., Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék, Szegedi Tudományegyetem, Szeged,
Magyarország
Dolgozat címe: Galaktikus nyílthalmazok fotometriai vizsgálata
Témavezetôk: Dr. Vinkó József és Csák Balázs
2001.09.--2003.06. B.Sc., Szegedi Tudományegyetem, Szeged, Magyarország

Kutatási területek
(Szub)mm–spektroszkópia, molekula felhôk vizsgálata, PDR(–modellezés), csillagkeletkezés, csillagközi anyag fizikája és kémiája, nyílthalmazok és változó csillagok fotometriája.

Nyelvek
Magyar: anyanyelv, Angol: haladó, Német: alap, Francia: alap, Orosz: alap

Gyakorlati ismeretek
-- Csillagászati megfigyelések rádió és optikai távcsövekkel (pl., KOSMA, NANTEN2, Schmidt--távcsô)
-- Adatok feldolgozása és analízise (pl., a Herschel, a HST, a SOFIA és földi távcsövek adatai)
-- Magas szintû szkript írás/programozás (ld. “Számítógépes ismeretek”)

Számítógépes ismeretek
Nyelvek: Python/Jython, LaTeX, HTML,IDL, SQL, awk, bash, C++
Alkalmazások: GILDAS, HIPE, DS9, GNUplot, IRAF, Mathematica
Op. rendszer: Unix/Linux, Windows

Munkatapasztalat
2016.05.-- Posztdoktori ösztöndíjas, Nyugat Virginia-i Egyetem, Morgantown (WV), USA
2016 májusa óta dolgozom posztdoktori ösztöndíjas kutatóként a Nyugat Virginia-i Egyetemen, ahol Prof. Dr. Loren Andersonnal a galaktikus nagy tömegû csillagkeletkezési- és HII-régiókat tanulmányozzuk. A kutatás fô célja -- a galaktikus HII-régiók adatbázisait felhasználva -- kapcsolatot találni a galaktikus és extragalaktikus csillagkeletkezés között a galaktikus HII-régiók luminozitási függvényének, a galaktikus csillagkeletkezési rátának és ezen ráta hatásfokának a vizsgálatával.
2014.06.--2016.03. Poszt-doktor, Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, Marseille, Franciaország
Jelenleg a ViaLactea nevû projektben dolgozom (vezetô: Dr. Sergio Molinari), amely egy, az EU által finanszírozott nemzetközi kutatócsoport. A projekten belüli csoportunk (vezetôk: Dr. Annie Zavagno és Dr. Delphine Russeil) fô célja a Tejútrendszer egy újszerû 3D-s bemutatása. Ehhez az összes forrás és struktúra távolságát meg kell határozni. Ennek eléréséhez szükségünk van a rádió spektroszkópiai adatok kinematikai információjára, egy 3D-s extinkciós térképre valamint a Galaxisunk frissített forgási görbéjére. Az én feladatom az, hogy a különbözô felmérésekbôl származó adathalmazokból kinyerjem a különbözô spektrumvonalak sebességértékeit.
2008.12.--2014.06. Doktori kutatások, I. Fizikai Intézet, Kölni Tudományegyetem, Köln, Németország
A doktori tanulmányaim megkezdése után különbözô projektekben vettem részt (például az M17SW és Rosette adatok vizsgálatában, segítség a NANTEN2 észlelésekben). A disszertációhoz (“Fotodisszociációs felhôk fizikája és kémiája az NGC 3603-ban”): 2010 vége/2011 eleje óta az NGC 3603 elemzésével foglalkozom. Ehhez a Herschel spektroszkópiai adatait használom (HIFI és PACS), amelyek a PD. Dr. Volker Ossenkopf vezette WADI keretein belül lettek mérve. Ez a projekt a Herschel ûrobszervatórium egyik kulcs programja. Ezzel párhuzamosan a HIPE tesztelôje is voltam, mint a HIFI–ICC csoport tagja.
2006.08.--2008.07. Adat elemzô, RIT, Rochester, NY, USA
A Prof. Dr. Donald Figer által vezetett “The Most Massive Stars” kutatási projektben egy földi távcsô infravörös fotometriai mérési adatainak segítségével (a CTIO 1.3m-es teleszkóp, H és K szûrôk) meghatároztam a Quintuplet halmaz csillagainak fizikai paramétereit.
2005.06.--2005.08. “Space Astronomy Summer Program”, STScI, Baltimore, MD, USA
A fô feladatom egy katalogus létrehozása volt az Orion ködben található infravörös forrásokról. Erre a lehetôséget a Dr. Massimo Robberto által vezetett “HST Treasury Program on the Orion Nebula” program biztosította, amely a Hubble ûrtávcsô egyik fô kutatási programja.
2002.09.--2006.06 Egyetemi kutatások, Szegedi Tudományegyetem, Szeged, Magyarország
Az egyetemi kutatásaim során a nyílthalmazok és változó csillagok vizsgálatára koncentráltam (CCD fotometria, fénygörbék értelmezése). Emellett -- kis részben -- foglalkoztam csillagkeletkezéssel és a csillagközi anyag vizsgálatával is.

Nemzetközi együttmûködések
-- PD. Dr. Sergio Molinari, INAF-IAPS, Róma, Olaszország
-- PD. Prof. Dr. Michael Burton, University of New South Wales, Sydney, Ausztrália
-- PD. Dr. Nicola Schneider, Laboratoire d'Astrophysique de Bordeaux, Bordeaux, Franciaország
-- Prof. Dr. Floris van der Tak, SRON-Kapteyn Astronomical Institute, Groningen, Hollandia
-- Dr. Bashwati Mookerjea, Tata Institute of Fundamental Research, Mumbai, India
-- Dr. Tóth L., Viktor, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, Magyarország

Észlelések
-- SOFIA 2,5m-es teleszkóp
-- NANTEN2 4m-es teleszkóp, Pampa la Bola, Chile
-- KOSMA 3m-es teleszkóp, Gornergrat, Svájc
-- 0,6m-es Schmidt teleszkóp, Piszkéstetô, Mátra, Magyarország
-- 0,4m-es Cassegrain teleszkóp, Szeged, Magyarország

Konferenciák, értekezletek, továbbképzések
2018. január 231st AAS Meeting, Poszter, Washington D.C., USA
2017. április Multi-Scale Star Formation, elôadás, Morelia, Mexikó
2015. október Extended structures in galactic molecular clouds, elôadás, Leeds, UK
2015. szeptember 6th Zermatt ISM Symposium, poszter, Zermatt, Svájc
2015. július 30 Years of Photodissociation Regions, poszter, Monterey, CA, USA
2015. április ViaLactea munka (1 hét), Róma, Olaszország
2015. március ViaLactea munka (1 hét), Róma, Olaszország
2015. február ViaLactea munka (1 hét), Róma, Olaszország
2014. október ViaLactea meeting, elôadás, Budapest, Magyarország
2014. szeptember GESF2014, 2 poszter, szervezô, Marseille, Franciaország
2014. február SOFIA winter school, Köln, Németország
2012. október 8th interferometry school, Grenoble, Franciaország
2012. július EWASS, poszter, Róma, Olaszország
2012. január SOFIA workshops, Bonn, Németország
2011. december HEXOS/WADI meeting, elôadás, Köln, Németország
2011. október CCAT workshop, szervezô, Köln, Németország
2011. szeptember Milky Way 2011 conference, poszter, Róma, Olaszország
2011. január HIFI-KP data analyses meeting, elôadás, Groningen, Hollandia
2010. október WADI meeting, elôadás, Párizs, Franciaország
2010. szeptember 5th Zermatt ISM Symposium, szervezô, Zermatt, Svájc
2010. július Summer school, Oxford, Anglia
2009. szeptember Highlights of Physics, szervezô, Köln, Németország
2009. július 39th YERAC conference, elôadás, Porto, Portugália
2009. május Herschel-HIFI workshop, Köln, Németország
2009., 2010. HIFI-ICC trainings, Groningen, Hollandia
2005. szeptember Astrophysics of Variable Stars, Pécs, Magyarország

Oktatás
Fizikai laboratóriumi gyakorlatok az elsô éves gyógyszerész-hallgatóknak
Csillagászati Földrajz az elsô éves tanár-szakos hallgatóknak a Juhász Gyula Fôiskolán

Díjak
2005 I. és III. helyezés
27. OTDK (Fizika, Földtudományok és Matematika szekció), Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, Magyarország
2004 I. és II. helyezés
TDK (Fizika szekció), Szegedi Tudományegyetem, Szeged, Magyarország

Egyéb
-- Önkéntes csillagász a 9. Acadia Sötét Égbolt Fesztiválon, Maine, USA
-- Segítô a Software Carpentry Python/Linux/SQL workshopján, Morgantown, USA
-- Amatôr csillagászat, természet, túrázás, sport, zene, festészet, fotózás, kaktuszok és pozsgások

Publikációk
[1] Makai, Z., Anderson, L. D., Mascoop, J. L. and Armentrout, W., The total integrated luminosity of
the Milky Way, in prep.
[2] Makai, Z., Anderson, L. D., Mascoop, J. L. and Johnstone, B. 2017, The infrared and radio flux
densities of Galactic HII regions, ApJ 846, 64M
[3] Z. Makai, D. Russeil, A. Zavagno et al., The ViaLactea source distance determination tool:
kinematic analysis of data cubes of molecular and atomic surveys, in prep.
[4] Z. Makai, M. Röllig and V. Ossenkopf, Herschel observation of the star–forming region NGC 3603
(Survey of light hydrides and CS (J=11-10)), in prep.
[5] N. Schneider, M. Röllig and Z. Makai, Globules and Pillars in Cygnus–X (II. Herschel
spectroscopy of PDR tracers), in prep.
[6] Makai, Zoltán Sándor, 2015, The physics and chemistry of photon-dominated clouds in NGC
3603, PhDT 33M
[7] Nagy, Z., Ossenkopf, V., Van der Tak, F. F. S., Faure, A., Makai, Z., Bergin, E. A. 2014, C2H as a
PDR tracer: a case study toward the Orion Bar, A&A 578A, 124N
[8] Nagy, Zs., Van der Tak, Floris, Ossenkopf, Volker ... Makai, Z. et al. 2013, Molecular line tracers
of high-mass star forming regions, Protostars and Planets VI
[9] F. F. S. van der Tak, Z. Nagy, V. Ossenkopf, Z. Makai et al. 2013, Spatially extended OH+
emission from the Orion Bar and Ridge, A&A 560, A95
[10] Roelfsema, P. R., Helmich, F. P. ... Makai, Z. et al. 2012, In-orbit performance of Herschel-HIFI,
A&A 537, A17
[11] Mookerjea, B., Giesen, T., Stutzki, J. ... Makai, Z. et al. 2010, Excitation and abundance of C3 in
star forming cores. Herschel/HIFI observations of the sight-lines to W31C and W49N, A&A 521, L13
[12] Erika Verebélyi, Martin Miller, L. Viktor Tóth, Zoltán Makai and Gábor Marton 2010, CO survey
of ARCHEOPS cold cores, In Journal of Physics: Conference Series, 218, 1
[13] Sarneczky, K., Sipocz, B., Kiss, L. L. ... Makai, Z. et al. 2005, Minor Planet Observations [461
Szeged University, Piszkesteto Stn. (Konkoly)], Minor Planet Circulars, 53635, 6
[14] Gáspár, A., Balog, Z., Makai, Z., Vinkó, J. and Kenyon, S. J. 2005, Preliminary Results on Newly
Discovered Embedded Clusters, 209. In Cores to Clusters: Star Formation with Next Generation Telescopes
[15] Sarneczky, K., Meszaros, Sz., Sipocz, B. ... Makai, Z. et al. 2004, Minor Planet Observations [461
Szeged University, Piszkesteto Stn. (Konkoly)], Minor Planet Circulars, 50616, 2