Kutatások a Nyugat Virginia-i Egyetemen

2016 májusa óta dolgozom posztdoktori ösztöndíjas kutatóként a Nyugat Virginia-i Egyetemen, ahol Prof. Dr. Loren Andersonnal a galaktikus nagy tömegû csillagkeletkezési- és HII-régiókat tanulmányozzuk. A kutatás fô célja -- a galaktikus HII-régiók adatbázisait felhasználva -- kapcsolatot találni a galaktikus és extragalaktikus csillagkeletkezés között a galaktikus HII-régiók luminozitási függvényének, a galaktikus csillagkeletkezési rátának és ezen ráta hatásfokának a vizsgálatával.

Kutatások a LAM-nál

A ViaLactea nevû projekt (vezetô: Dr. Sergio Molinari) egy, az EU által finanszírozott nemzetközi kutatócsoport. A projekt fôbb céljai: buborékszerû és más egyéb - összetettebb - struktúrák valamint kompakt és szálas szerkezetek keresése és azonosítása a nagyléptékû Galaktikus Sík égbolt felmérésekbôl egy újfajta képfeldolgozási eljárással. Szintén cél egy olyan vizuális-elemzô környezet megtervezése és fejlesztése, amelyet a több-dimenziós Galaktikus Sík adatainak interaktív vizsgálatához lehet használni. Továbbá a projekt szeretne kifejleszteni egy alapjaiban új, a csillagkeletkezési ráta kiszámításához használható receptet.

A Marseille-i csoportunk (vezetôk: Dr. Annie Zavagno és Dr. Delphine Russeil) fô célja a Tejútrendszer egy újszerû 3D-s bemutatása. Ehhez az összes forrás és struktúra távolságát meg kell határozni. Ennek eléréséhez szükségünk van a rádió spektroszkópiai adatok kinematikai információjára, egy 3D-s extinkciós térképre valamint a Galaxisunk frissített forgási görbéjére. Az én feladatom az, hogy a különbözô felmérésekbôl származó adathalmazokból kinyerjem a különbözô spektrumvonalak sebességértékeit.

Kutatások a Köln-i Egyetemen

Miután sikeresen jelentkeztem egy doktorandusz pozícióra a Köln-i Egyetemre tagja lettem Prof. Jürgen Stutzki csoportjának. Az érdeklôdési területemnek köszönhetôen, - amelyek a csillagászati- és molekula-kémia, a (szub)milliméteres csillagászat, molekulák az intersztelláris anyagban, PDRs - részt vettem különbözô tudományos projektekbe, azonban leginkább a WADI-ra koncentráltam.

A molekulafelhôk kémiai és fizikai folyamatai erôsen összekapcsolódnak: a csillagközi anyag hômérséklete és sûrûsége meghatározza a lehetséges kémiai reakciókat. A fiatal, nagy tömegû csillagok környezete erôs UV sugárzásnak van kitéve, amelyet a csillagok bocsátanak ki. Ez a sugárzás és az erôs csillagszelek befolyásolják a helyi fizikai és kémiai feltételeket.

A WADI (PI: PD. Dr. Volker Ossenkopf) keretein belül, ezeket a kölcsönhatásokat vizsgáltam az NGC 3603 esetében. Három fô alapkérdésre koncentráltam, úm. a molekulafelhôk kémiája, dinamikája és energiája. Természetesen ezek mellett rengeteg kérdés van még, amelyek válaszra várnak: milyen fizikai folyamatok és körülmények indítják be a csillagkeletkezést a molekulafelhôkben; hogyan lép kölcsönhatásba az UV sugárzás a molekulafelhôkkel (és/vagy a forró és fiatal, nagy tömegû csillagok által keltett erôs csillagszelek hogyan befolyásolják a csillagközi teret ezen csillagok környezetében). A különbözô kémiai reakciók szintén érdekesek számomra: mely reakciók a dominánsak és vezetnek a bonyolultabb molekulák kialakulásához. A könnyû-hidrogének megfigyelése (CH, NH stb.) és azok oszlopsûrûségei segíthenek a kémiai modellek tökéletesítésében. Szén elemek (12CO, 13CO, 12C+) segítségével a mennyiségi arányok meghatározhatóak, amelyekkel aztán jobban megérthetjük a szén arányát, ami még mindig nem ismert pontosan. Mivel a Herschelnek nagyon jó sebesség-felbontása van, ezért az észlelt emissziós vonalak vizsgálata segíthet a megfigyelt molekulafelhô sebesség-eloszlásának tanulmányozásában. Az energia-eloszlás vizsgálata történhet pl. a hûtési vonalak ([OI], [CII]) intenzításáinak az összhasonlításával.

Mindegyik projekt szorosan összefügg a Herschel ûrtávcsôvel. Mivel szintén tagja vagyok a HIFI-ICC-nek, ezért alkalmanként az SRON intézetben is dolgozom, ahol a HIPE használatát tanulom, valamint különbözô adatokkal tesztelem ezt a szoftvert, hogy van-e valami/bármi rendellenes vagy szokatlan mûködés közben.

Kutatások a RIT-nél

2006. augusztusától 2008. augusztusáig a Rochester Institute of Technology-nál dolgoztam, mint adatfeldolgozó a "The Most Massive Stars" nevû projektben Prof. Dr. Don Figer vezetésével. Egy teljesen automatikus IDL-kódot fejlesztettem fotometriára, amely legyártja a fénygörbéket az egyes csillagokra, valamint egy adott területen levô csillagok esetén elkészíti a szín-szín és a szín-fényesség diagramokat (földi észlelések a CTIO 1.3m teleszkóppal; H és K sávok).

Kutatások a STScI-ben

2005. nyarán a Baltimore-ban levô Space Telescope Science Institute-ba mentem, ahol tíz hetet töltöttem el Dr. Massimo Robberto irányítása alatt. A fô érdeklôdési területe a csillagkeletkezési területek és beágyazott halmazok fotometriai vizsgálata volt. A program, amelyben részt vettem a "HST Treasury Program on the Orion nebula" nevet viselte.

Az ACS/WFC adatait (infravörös csatornák) kellett analizálnom az M42 ködben levô infravörös források azonosítása és osztályozása miatt. Ezen munka következményeként, meg kellett tanulnom az IDL nyelvet. Egy interaktív HTML adatbázist készítettem a projekt számára, amely csak belsô használatra érhetô el. Az eredmények a "Summer Student Seminar"-on lettek bemutatva.

Kutatások a Szeged-i Egyetemen

2002. és 2006. közötti tudományos programjaimat Csák Balázs és Dr. Balog Zoltán vezette. Ekkor a változócsillagok megfigyelésére, csillaghalmazok fizikájára és a NIR csillagászatra koncetráltam. Megtanultam a CCD fotometria alapjait az IRAF-ot használva és mint a többszín-fotometria része, szintén megtanultam hogyan kell izokrónokat illeszteni a szín-fényesség és szín-szín diagramokra, valamint a légköri extinkciós korrekciót és a csillagok "bekötését".

Késôbb szintén részt vettem a csillagkeletkezéssel, HII régiókkal és csillagközi anyaggal kapcsolatos munkákban Dr. Balog Zoltán vezetésével. Feladatom az extinkciós egyenletek megoldása és a csillagok bekötése volt. Az elsôdleges eredmények a "Cores to Clusters" konferencián voltak bemutatva Porto-ban.